Odgovor:
Najprej je zagotovo potrebno preveriti, da ne gre za vnetno stanje. Če izključimo vnetje kot možen vzrok uhajanja urina, govorimo o Inkontinenci. To je nezmožnost zadrževanja blata ali seča. Tovrstne motnje se pojavljajo zaradi različnih vzrokov, v vsakem primeru pa lastnike zelo motijo.Seč se zbira in shranjuje v sečnem mehurju. Med praznjenjem sečnega mehurja potuje seč na prosto skozi cevčico, ki jo imenujemo sečnica. Psi in mačke ponavadi ta "proces" izločanja urina opravljajo nadzorovano. Sečna inkontinenca pa pomeni nehoteno oziroma nenadzorovano uhajanje seča iz sečnega mehurja. Ponavadi sečno inkontinenco opazimo kot izločanje manjše ali večje količine urina, medtem ko pes počiva ali spi. Kaže se tudi s pogostejšim lizanjem območja penisa oziroma sramnice.
Pri zdravih psih preprečuje uhajanje seča iz sečnega mehurja mišica zapiralka na izhodu iz sečnega mehurja. Popuščanje te mišice oziroma sproščanje sečne poti psi zavestno nadzorujejo. Znano pa je, da imajo pri nadzoru zadrževanja seča pomembno vlogo tudi nekateri hormoni. Pri samicah ima, denimo, hormon estrogen zelo pomembno vlogo pri vzpostavljanju moči mišic sečnega mehurja. Pri samcih ima zelo podoben učinek hormon testosteron. Z zmanjšanjem količine teh hormonov v organizmu se lahko zmanjša tudi sposobnost zadrževanja seča.
Kot psihično možnost uhajanje urina skoraj ne poznamo.
Obisku pri veterinarju se žal ne boste mogli izogniti, svetujem vam ga čimprej, ker vse lahko preide v kroničen potek če se ne zdravi pravočasno.
Za zdravljenje inkontinence obstaja učinkovita terapija, v glavnem pa je potrebno doživljenjsko zdravljenje.
Lep pozdrav!