Portal Viva za optimalno delovanje uporablja piškotke. Ali se strinjate z njihovo uporabo?


Strinjam se     Več o piškotkih »

Skrij
< >
 

 

A- A A+

Rabim terapijo?


Vprašanje:

Pozdravljeni,

upam, da mi boste vi svetovali, kaj narediti.  Stara sem 54 let, zdravim se proti visokemu pritisku Drugih zdravil nimam, le-te pa sem dobila dve leti nazaj, ko sem imela teden, dva zelo povišan pritisk 190/103 in ga je moj zdravnik povezal s hormoni in z menopavzo. Od takrat naprej kljub terapiji dobivam občasno (enkrat mesečno), vedno zvečer, ko se umirim, visok pritisk, ki niha od 190/105, včasih malo manj s tresenjem telesa, kot da me zebe, teže v nogah in odvajanje blata. Takrat navadno vzamem pomirjevalo, ki ga imam od mame, pritisk se normalizira, ostane le topa bolečina v spodnjem zadnjem delu glave, kot da mi nekaj vleče kožo skupaj. To sem po domače napisala vse občutke, prav tako sem že večkrat opisala osebnemu zdravniku, ki pa krivi moje hormone in pravi, da je treba potrpeti. Sama se bojim, da je vse psihičnega izvora, je zelo moteče. Prosim za vaše mnenje in nasvet na koga se naj obrnem, da rešim mojo težavo.
Najlepša hvala!

Odgovor:

Spoštovana!

To kar opisujete me najbolj spominja na večjo aktivnost simpatikusa (to je del vegetativnega živčnega sistema, ki ni pod nadzorom naše volje). Nestabilnost v delovanju vegetativnega sistema je res lahko posledica perimenopavzalnega nihanja hormonov. Kot posledica tega nihanja se pogosto pojavijo tudi psihične težave kot so večja dovzetnost za stres in bolj buren odziv na stres, občutljivost, labilnost čustvovanja, anksiozno-depresivne motnje, somatoformne motnje (telesne težave, ki so povzročene z kroničnim stresom oz. nerazrešinimi težavami), motnje spanja, apetita ...
Svetovala bi vam, da se obrnete na ginekologa, ki bo lahko preveril vaš hormonalni status in morda predpisal hormonalno nadomestno terapijo, ki bo v večji meri odpravila oz omilila vaše težave. Če to ne bi zadoščalo, da bi se vaše stanje izboljšalo, bi se lahko posvetovali še z psihiatrom, ki bi vam lahko predpisal ustrezen antidepresiv. Ta nihanja hormonov praviloma trajajo več let in če so težave intenzivne je pametno poiskati strokovno pomoč.
Sami lahko tudi prispevate k izboljšanju in sicer z redno, zmerno rekreativno dejavnostjo (npr. hoja v naravi v trajanju vsaj ene ure, vsaj pet krat tedensko), zdrava prehrana, sprostitvene aktivnosti, razreševanje problemov namesto  potlačevanja, da bi se izognili konfliktom-"za mir v hiši") ...
Želim vam čimprejšnje izboljšanje počutja!

Lep pozdrav!


 Biserka Ilin, dr. med

Neaktiven

Biserka Ilin, dr. med

Depresija Vzgoja otrok

Vprašanje lahko zastavite samo aktivnemu Viva strokovnjaku.

Dodajte svoj komentar

Komentiranje člankov je omogočeno le prijavljenim uporabnikom.

Prijavite se v portal ali se brezplačno registrirajte.