Portal Viva za optimalno delovanje uporablja piškotke. Ali se strinjate z njihovo uporabo?


Strinjam se     Več o piškotkih »

Skrij
< >
 

 

A- A A+

Inkontinenca na blato


Išči po ključnih besedah

uhajanje blata , zdravnik odgovarja , vprašanje zdravniku

Vprašanje:

Spoštovani! I

mam eno vprašanje. Moja mami se od novembra 2013 dalje zdravi z kortikosteroidom zaradi hude oblike pljučne fibroze, za katero pa niti ne morejo ugotoviti, kaj jo je povzročilo. Do nastanka tega hudega zdravstvenega problema ni imela z zdravjem nobenih težav, poleg tega je zelo aktivna oseba (sama zdravnica, predavateljica, mentorica, prostovoljka, vitalna oseba itd.). Stara pa je 65 let. Od jemanja kortikosteroida dalje pa so se ji začele pojavljati same zdravstvene težave. In sicer je samo zaradi tega dobila sladkorno bolezen, tako da mora sedaj še za to redno jemati inzulin. Kar naenkrat pa ji je sedaj še nekontrolirano začelo uhajati blato. Glede na to, da prej na tem področju ni imela nobenega problema, me zanima, ali je možno, da je to posledica jemanja kortikosteroida, ali posledica sladkorne bolezni ali česa? In kako ukrepati naprej?

Najlepše se vam zahvaljujem za vaš čas in odgovor!

Odgovor:

Spoštovana!

Opisujete mi težave vaše mame, kolegice zdravnice, ki so se pojavile v času jemanja kortikosteroida zaradi hude oblike pljučne fibroze. Jemlje številna zdravila. Nekatera od teh so prav gotovo uvedena zato, da popravljajo stranske učinke kortizonskega zdravljenja. Težko bi to zdravljenje povezoval s popuščanjem mišice zapiralke, zato bi bilo pametno vašo mamo pregledati. Svetovali bi tudi endoanalni UZ zaradi ocene morebitnih poškodb mišice zapiralke in analno manometrijo, ki pokaže funkcioniranje mišice zapiralke. V starosti se pogosto pokažejo težave, ki so posledica prej prikritih poškodb, ki jih organizem še lahko kompenzira. Včasih pa se pokaže tudi popuščanje živčno-mišičnega stika, kar se odraža kot uhajanje blata. Možno je tudi, da so se te težave pojavile zaradi mamine hude bolezni in so posledica stresnega odgovora. S preiskavami, ki jih predlagam bi nekaj teh težav prav gotovo razjasnili.

Lep pozdrav!
prof. dr. Pavle Košorok, dr. med.

Aktiven

prof. dr. Pavle Košorok, dr. med.

Črevesje in hemoroidi

Če želite zastaviti vprašanje stokovnjaku, se morate najprej prijaviti v sistem.

Prijava na portal



Dodajte svoj komentar

Komentiranje člankov je omogočeno le prijavljenim uporabnikom.

Prijavite se v portal ali se brezplačno registrirajte.