"Pošteno" prepiranje
Prepiranje je posledica razhajanja v mnenjih ter sestavni del življenja in vsake partnerske zveze. Dejstvo je namreč, da dva človeka ne moreta biti enaka; imata namreč različno zgodovino, perspektive, osebnosti in znanje, zato je razumljivo, da vse življenje ne moreta idealno shajati. Pomembno je, da se prepirov lotimo modro; le tako se partnerska zveza ne bo "posušila" in se prelevila v rutino. Še nekaj nasvetov za "učinkovito prepiranje":
- Ko se pogovarjata o problemih, se soočita iz oči v oči. To je težko za ljudi, ki so vajeni "gverilskih" spopadov – vpitja, odlaganja telefonske slušalke in loputanja z vrati, ki ne puščajo prostora za pogovor, saj je druga oseba odsotna. Dva človeka sta lahko v istem prostoru, a sta še vedno odsotna; če je partner zatopljen v časopis ali televizijski sprejemnik, je enako, kot če ga ne bi bilo v prostoru.
- Preprečujta "motnje"; držita se teme pogovora oziroma "prepira".
- Krotita jezik. Izogibajta se zadirčnosti, zmerjanju in žaljivkam. Žaljenje je enako kot preklinjanje: pokaže, da nimate povedati nič inteligentnega. Poleg tega z žaljenjem napadamo karakter druge osebe. Ko na "bojišče" vstopi zmerjanje, druga oseba ne sliši ničesar, kar govorite, četudi imate nemara prav. To pa zato, ker je preobremenjena z razmišljanjem o tem, kako naj se brani, namesto da bi vas poslušala.
- Ne pogrevajte zgodovine: "Ti vedno …", "Zakaj nikoli ne moreš …", "Ti nikoli …", "Od nekdaj si …" so "zgodovinske" besede in za te v prepirih ne sme biti prostora. Obujanje zgodovine drugi osebi sporoča, da se nič ne bo spremenilo ter da preteklost ni bila pozabljena in oproščena.
- Težav ne rešujta z molkom.
- V prepire nikdar ne vpletajte prijateljev in družine.
- Ne sklepajte prehitro in na subjektivni osnovi. Namesto da ugibate o motivih, preučite obe plati zgodbe, pretehtajte dejstva in se odločajte racionalno.
- Naučita se razumeti, ne pa premagovati drug drugega. Prepir ni vojna, marveč oblika reševanja problemov.
- Osredotočite se na glavni problem; ne odvračajte pozornosti s tem, da vmešavate druge, manj pomembne težave.
- Najprej rešita težave, ki resno vplivajo na odnos in na čustva enega ali obeh partnerjev, šele nato tiste, ki so manj pomembne in izhajajo zgolj iz različnih mnenj.
- Pri pogovoru uporabljajte sedanjik in prihodnjik, ne preteklika. Uporabljajte stavke, ki se začnejo z "Jaz čutim …" in ne s "Ti si …".
- Poslušajte z odprto glavo in se prepričajte, da razumete, kaj vam je partner želel (do)povedati. Če menite, da vas partner ni razumel, mu razložite še enkrat.
- Spoštujte partnerjevo mnenje, čeprav ne moreta najti takojšnje rešitve težave.
- Ne govorite v šifrah; povejte, kaj mislite, in to spoštljivo.
- Ne pojdita spat, dokler ne rešita konflikta.
- Nikoli ne kritizirajte partnerja pred drugimi ljudmi.
- Naj vam jeza ne zamegli presoje o pravem načinu komuniciranja in obravnave partnerja.
- Ne predvidevajte, da vas partner osebno napada samo zato, ker se z vami ne strinja.
Nasveti za izboljšanje partnerske zveze
- Partnerja obravnavajte kot najboljšega prijatelja.
- Ne pričakujte, da boste od partnerja dobili več, kot mu dajete.
- Ne izgubita smisla za humor; zabavajta se.
- Ne ponižujte partnerja v javnosti.
- Naučite se poslušati in slišati.
- Naučite se dostojno prepirati.
- Iščite rešitve, ne zmage.
- Poiščite in ovrednotite lastne napake.
- Bodite pripravljeni spremeniti svoja mnenja in stališča.
- Na spremembe v svojem življenju glejte kot na priložnosti za rast.
- Ne skušajte spremeniti partnerja; sprejmite ga takšnega, kot je.
|