Adventni čas bi moral biti izpolnjen z radostnimi trenutki, veseljem in optimizmom. Na božič večina srečnežev ne dela, da lahko praznuje in uživa. Toda mnogi ljudje so v tem času občutijo žalost, brezvoljnost, utrujenost osamljenost. Takšno stanje imenujemo praznična depresija. Lahko se pojavi med katerimikoli prazniki ali celo med dopustom, najpogostejša pa je prav konec decembra, ko se zdi, da vsi na svetu nekaj proslavljajo.
Vzroki
Vzroki za praznično depresijo so naslednji:
Simptomi
Lahko se pojavijo tudi številni simptomi klinične depresije:
Kratkotrajna
Čeprav je praznična depresija lahko tudi intenzivna in vznemirjajoča, je navadno kratkotrajna: traja nekaj dni ali teden pred, med in po praznikih. Ko mine praznično navdušenje, navadno izginejo tudi simptomi.
Kako se spopasti?
Za ublažitev prazničnega slabega razpoloženja psihologi predlagajo vrsto dejavnosti, ki jih je treba izvajati, opozarjajo pa tudi na takšne, ki se jim je treba izogibati. Najpomembnejše se je spomniti, da je to obdobje stresno za vse ljudi in da je stres mogoče zmanjšati. Najlažje je, če imate sorodno dušo, s katero si lahko razdelite tegobe. Pomembno je, da kljub mamljivi praznični mizi ohranite zdrave prehranjevalne navade, dovolj počivate in redno telovadite. Pomagajo tudi postavljanje stvarnih ciljev, dobra organizacija časa, seznam nakupov in nalog, določanje prednosti ter načrt stroškov − vsega tega se tudi držite.
Peter Topić univ. dipl. soc. del., TAP, CSAT zasvojenost s seksualnostjo, seksualna anoreksija, druge nekemične zasvojenosti, čustveni incest
Jelena Vidović univ.dipl.prav
dr. Roman Paškulin dr. med. terapevt medicinske hipnoze