UV-ŽARKI so žarki, ki jih oddaja sonce. Poznamo žarke UVA, UVB in UVC. Žarki UVC so najbolj uničujoči in k sreči sploh ne dosežejo Zemlje, zato pa nas dosežejo žarki UVA in delno žarki UVB. Žarki UVA prodirajo globlje, odgovorni so za hitro porjavelost (solarij) in kožo postarajo. Žarki UVB spodbudijo celice, da tvorijo melanin, in povzročajo opekline.
OZONSKI PLAŠČ ščiti Zemljo pred žarki UVC in deloma tudi pred žarki UVB. Zaradi onesnaženosti se ozonski plašč tanjša in prepušča čedalje več žarkov. Ozonska luknja je predel, kjer do Zemlje prodre največ negativnega sevanja.
UV-INDEKS je vrednost vpliva UV-žarkov, ki jo merijo od 1 do 20; večja ko je številka, nevarnejši je vpliv UV-žarkov. Poleti je koristno spremljati ta indeks. UV-indeks je največji med 11. in 15. uro. Takrat se je sončenju najbolje izogniti.
PORJAVELOST je tvorba pigmenta, s katerim se koža zavaruje pred sončnimi žarki. To je pravzaprav obramba kože pred sončenjem.
VITAMIN D nastaja, ko je telo izpostavljeno soncu. Za največjo koncentracijo vitamina D v koži zadostuje že 15 minut sončenja. Daljše izpostavljanje ne povečuje koncentracije tega vitamina v telesu.
FOTOSENZIBILNOST KOŽE je odziv kože na sončne žarke v kombinaciji z nekaterimi snovmi, ki smo jih bodisi zaužili bodisi nanesli na kožo. Reakcija se kaže v obliki sprememb na koži; največkrat gre za spremembo barve ali srbečico. Tovrstne odzive lahko povzročajo tudi nekateri kozmetični izdelki, kot so parfumi, deodoranti in rdečila za ustnice, seveda pa ne vsa kozmetična sredstva, marveč le nekatere sestavine, ki jih najdemo v tovrstnih izdelkih. Takšne reakcije lahko povzročijo tudi nekatera zdravila (ponavadi bolniki, ki jemljejo taka zdravila, za to vedo), denimo zdravila za sladkorno bolezen, zdravila za zniževanje tlaka, nekateri antibiotiki ... Neprijetne spremembe lahko povzroči tudi hrana: peteršilj, zelena, luštrek, sivka, mleček iz listov smokve ...
SPF je stopnja, ki označuje višino zaščite pred sončnimi žarki, zadostuje pa SPF 15. Kreme naj vsebujejo zaščito UVA in UVB. Sredstva za zaščito nanašamo 20 minut pred začetkom sončenja, kajti zaščitni faktor porabi 30 do 45 minut, preden se trdno veže na kožo. Izpostavljenost soncu čez dan se sešteva.
ZAŠČITA niso samo kreme; sem sodijo tudi pokrivala, senčniki, očala, oblačila ...
KONTRACEPCIJSKE TABLETKE lahko v kombinaciji s sončenjem zapustijo na koži - predvsem na obrazu - temnejše lise. Te nastanejo, ker se zaradi hormonov v tabletkah poveča tvorba melanina. Nekateri ginekologi zato svetujejo, da kontracepcijske tabletke jemljete zvečer, saj je dve uri po zaužitju koncentracija hormonov najvišja.
PRIPRAVA KOŽE - sončite se postopoma. Če je koža še bela, zadostuje nekaj minut na dan. Soncu se izogibajte med 11. in 15 uro. Uporabljajte višji UV-faktor, ki ga pozneje, ko je koža že nekoliko temnejša, lahko znižate.
NEVIDNA POŠKODBE - sonce poškoduje gradbene elemente beljakovin - poškoduje lahko DNK. Nekatere poškodbe celica lahko popravi, druge pa so zanjo usodne in celica odmre. Žarki UV poškodujejo proteine, zato je koža manj prožna, tanjša in se guba.
VIDNE POŠKODBE zaradi sonca so rdečica, opekline, mehurji, alergija na sonce, siva mrena in v najhujšem primeru kožni rak.
PRVA POMOČ - če vas je opeklo sonce, morate opeklino obravnavati enako kot vsako drugo opeklino. Zaradi opeklin je koža bolj podvržena okužbam, zato pazite na sterilnost pripomočkov! Kožo je treba hladiti, jo namazati s hladilnim mazilom in je ne izpostavljati soncu. V hujših primerih je najbolje poiskati zdravniško pomoč.
OPEKLINE povzročajo žarki UVB!
PAZITE na ustnice, nart, ušesa in lasišče. Sonce lahko prizadene vse dele telesa, ki so mu izpostavljeni. Koža na ustnicah je zelo tanka, zato redno uporabljaje vazelin in UV-zaščito.
OBLAČNO vreme ne pomeni, da vas sončni žarki ne dosežejo! Tudi ko sonce ni najmočnejše, (oblačno vreme!) uporabljajte zaščitno kremo.
BETA KAROTEN absorbira žarke UV in deluje kot zaščita za kožo. Beta karotenu pravijo tudi provitamin A, najdemo pa ga izključno v živilih rastlinskega izvora: v korenju, oranžnem sadju, brokoliju, špinači in zeleni solati. Telo ga iz hrane lahko vsrka samo v kombinaciji z maščobo, zato skupaj z naštetimi živili vedno zaužijte še nekaj masla ali olja.
RETINOL ali vitamin A povečuje občutljivost kože na sonce, zato naj ga dnevna krema ne vsebuje. Če že, jo kombinirajte s kremo, ki vsebuje zaščitni faktor.
Predlog ukrepov za preprečevanje škodljivega vpliva UV-žarkov razširjenega strokovnega kolegija za dermatovenerologijo Slovenije:
Člani RSK za dermatovenerologijo in Združenja slovenskih dermatovenerologov odsvetujejo pridobivanje porjavelosti v solariju:
Mojca Cepuš svetovanje o prehrani Svetovalka za zdravo prehrano in hujšanje, certificirana nutricistka.