Alzheimerjeva bolezen je progresivna, kar pomeni, da se bolnikovo stanje neizogibno slabša. To je še posebno izrazito, če bolnik ni deležen zdravljenja. V najzgodnejši fazi bolezni, ko se bolnik še zaveda svojega stanja, je večinoma sposoben skrbeti …
Do ljudi s psihičnimi spremembami je treba biti strpen. Potrebno jim je poiskati strokovno pomoč in jim ves čas nuditi oporo. Zdravljenje naj si čim prej prične, saj le tako lahko lažje obvladujete vedenjske in psihične spremembe. Vedenjske in psihične …
Mag. Robert Blumauer, dr. med., specializant kardiovaskularne kirurgije, je eden od sedmih centralnih transplantacijskih koordinatorjev v Sloveniji. Kot pravi, število transplantacij, kjer je sodeloval kot koordinator ali član kirurške ekipe posegov, …
Zdravljenje shizofrenije v akutni fazi običajno poteka v psihiatrični bolnišnici. V idealnih razmerah naj bi bili bolniki čimbolj poredko v bolnišnici. Izkušnje kažejo, da bolnikov, ki po prvi epizodi bolezni ne bi več imeli poslabšanj in posledično …
Čeprav je odvisnost od drog oziroma narkomanija že dolgo uvrščena med bolezni, je šele sodobna tehnologija omogočila uvid v njeno uničujoče delovanje na možgane in odkrila pogubne posledice za najbolj vitalne možganske dele. V zadnjih letih število …
Prva epizoda je nastopila že v osnovni šoli. Nadaljevanja so sledila v srednji šoli in med študijem, svoj pravi obraz pa je bolezen pokazala ob večjem nezadovoljstvu v službi in po rojstvu drugega otroka. Epizode so bile vse pogostejše. Vsako leto. …
O problematiki prepoznavanja bipolarne motnje, o smernicah zdravljenja, ki so še v pripravi, o stigmatizaciji duševnih bolezni in še čem smo se pogovarjali z doc. dr. Blanko Kores Plesničar, dr. med., specialistko psihiatrije iz Psihiatrične bolnišnice …
Postavljanje diagnoze bipolarne motnje je za psihiatra izziv, saj je po besedah zdravnikov potrebno zelo veliko znanja in izkušenj. Še težje pa jo je postaviti, če je osnovni motnji pridružena tudi odvisnost od drog ali alkohola. Tako se pogosto zgodi, …