Svetovni dan hospica in paliativne oskrbe, ki ga letos obeležujemo 14. oktobra, tokrat poteka pod geslom Paliativna oskrba in splošna zdravstvena pokritost – poskrbimo za tiste, ki trpijo.
Cilj zdravljenja je v večini primerov ozdravitev. Žal pri raku dojk ni vedno možen. Ko so izčrpane vse možnosti za zdravljenje in razvoja bolezni ni mogoče več obvladovati z nobeno obliko zdravljenja, bolnicam v preostalih mesecih življenja odpravljajo …
Paliativna oskrba je sestavni del medicine, ki je bil v preteklosti zanemarjen, zdaj pa spet pridobiva pomen in pridobiva svoje mesto, pravi prim. Jožica Červek, dr. med., specialistka internistka onkologinja z Onkološkega inštituta v Ljubljani. …
Umiranje in smrt sta neizogibni in nujni dejstvi življenja. Nihče ne ve, kdaj in kje bo umrl, a vsi si želimo, da bi bila naša smrt hitra in usmiljena. Prav gotovo si ne želimo umiranja v mukah in pozabljeni od vseh. V Sloveniji deluje Hospic, …
Moja mami je zbolela za rakom pred osmimi leti. Po treh letih se jih je rak povrnil in razširil na več organov. Na zadnjem bolnišničnem zdravljenju so nam zdravniki povedali, da so izčrpali vse oblike zdravljenja in jo želijo odpustiti v domačo oskrbo. …
Imam 73-letnega očeta. Po hudi onkološki operaciji debelega črevesa, so ga odpustili iz bolnišnice, oče ima sedaj izpeljano črevo, ima hude težave s peristaltiko, saj mu ne deluje, zato ima hude bolečine v trebuhu, nima apetita, izgublja težo, pogosto …
Sporočanje slabe novice zagotovo spada med najtežje in najbolj mučne trenutke sporazumevanja med zdravnikom in bolnikom oziroma njegovimi svojci, saj zahteva zelo veliko mero znanja, izkušenj in tankočutnosti.
V Sloveniji se, tako kot drugod v razvitem svetu, občutno povečuje število starostnikov. Predvsem po zaslugi sodobne medicine, ki vse uspešneje preprečuje oziroma zdravi različne bolezni, se podaljšuje življenjska doba. Starost je lahko zelo lepa in …