Novembra 2011 je generalna skupščina OZN 21. marec razglasila za svetovni dan Downovega sindroma (DS). Datum ima simbolno vrednost, saj je DS kromosomska posebnost, pri kateri je okvarjen 21. par kromosomov – v njem se pojavi dodatni, tretji kromosom. …
Nihče oziroma nič na svetu te ne more prepričati, da tvoj novorojenček ne bo popoln. Miha se je rodil brez zapletov na sončen pomladni dan leta 1976 in še nekaj dni potem se je zdelo, da z nama nekaj ni v redu.
O Downovem sindromu (DS) vemo le malo. V zavesti povprečnega človeka je navadno le to, da gre za motnjo v duševnem razvoju, povezano s kromosomsko nepravilnostjo. Neznanje oziroma nepoznavanje rojeva tudi stereotipna prepričanja, ki pogosto nimajo …
Napaka v kromosomu 21. Prisotna trisomija 21. kromosoma se klinično kaže kot značilen videz teh otrok.
Že Benjamin Franklin je opozarjal, da bomo na račun varnosti ostali brez varnosti in svobode, če bomo svobodo omejevali. Tega znamenitega reka danes nihče ne spoštuje, poudarja akademikinja prof. dr. Alenka Šelih , zaslužna profesorica Pravne fakultete …
V Veliki Britaniji so razvili nove, verodostojnejše presejalne teste za ugotavljanje, ali obstaja povečano tveganje, da bo imel otrok Downov sindrom. Ponudili jih bodo vsem nosečnicam, poleg tega so nenevarni za plod, vendar niso diagnostični. Med …
Najprimernejša starost za nosečnost je od 20 do 35 let. V zadnjih letih se je iz različnih razlogov povečalo število žensk, ki rojevajo po 35. ali 40. letu starosti. O tem, ali sta nosečnost in porod pri starejših ženskah bolj tvegana in tudi, kako …
Nosečnost je za vsako žensko in njenega partnerja izziv. Še posebej če se ji “zgodi” – načrtno ali ne – v letih, ki (stereotipno) ne veljajo več za tista, primerna materinstvu. Torej v začetku srednjih let, po 40. letu starosti. Želja po otroku v tem …