Bartolinijeva žleza je majhna (okoli 5 mm), leži na notranjem delu malih sramnih ustnic (na vsaki strani ena). Njena naloga je izločanje sluzi, ki vlaži nožnico. Cista nastane, če se zamaši žlezno izvodilo. Lahko se okuži (največkrat …
Pojavi se zaradi aktivacije mirujočega virusa hepes simpleks tipa 1 (HSV1). Ta je prisoten v živčnem vozlu trovejnega živca zaradi predhodne primarne okužbe s tem virusom. Pri nas se ustnični herpes pojavlja pri približno 16 % prebivalstva. Kakšen …
Bela zadebelitev ustne sluznice nepravilnih oblik in po navadi grobe površine na mestih ponavljajočega mehaničnega draženja. Najpogosteje jo najdemo na lični sluznici, kjer je videti kot črta, vzporedna z griznimi ploskvami zob (Linea alba). …
Nabiranje mukusa (sline) znotraj ustne sluznice, kar se kaže kot modrikasta kupolasta masa. Ta lahko ob mehanskem draženju poči (izlije se slini podobna tekočina), vendar se velikokrat ponavlja. Če je lezija globlje v tkivu, na površini ni …
Točkovno zabarvanje ustne sluznice, ki se pojavi nekaj časa po izdelavi ali odstranitvi amalgamske zalivke (črna/siva plomba). Od ostale ustne sluznice se loči samo po barvi (modra, siva ali črna). Pojavi se lahko kjerkoli na ustni sluznici, …