Gre za vnetje kosti na mestu ekstrakcije zoba (puljenja zoba), ki preprečuje začetek celjenja ekstrakcijske rane. Po navadi se pojavi 2-3 dni po ekstrakciji in traja od enega tedna do enega meseca. Nastane pri 1-5 % vseh ekstrakcij zob in …
Ne gre za nevarno stanje; o usodi poškodovanega zoba odloča pravilno ukrepanje v prvih minutah po izbitju.
Ostra bolečina ali nelagodje, ko so zobje med uživanjem hrane izpostavljeni različnim dražljajem, npr. hladna ali vroča pijača in hrana, sladkarije, dotikanje zob z jezikom ali s drugimi zobmi. Ločimo: dentinsko občutljivost zob …
Nepovratna izguba zobne sklenine zaradi izpostavljenosti različnim kislinam v ustih. Pojavi se počasi in povzroči blage do težke probleme z zobmi, npr. občutljivost, zabarvanje, celo izgubo zob. Sodobni način prehranjevanja ter pitje gaziranih …
Hipna ostra bolečina ob žvečenju, katere razlog je skrita poka na zobu, ki sega različno globoko in lahko doseže zobno pulpo (zobni živec). Pogostnost zobnih pok se povečuje s starostjo. Počen zob je treba čimprej zdraviti, da ne pride do resnih …
Trde obloge na zobeh, ki nastanejo zaradi mineralizacije mehkih zobnih oblog oz. plaka. Kamen začne običajno nastajati 72 ur po zadnjem ščetkanju. Hitrost nastanka je različna od človeka do človeka. Ločimo: supragingivalni kamen (zobni kamen …
Zabarvanje zob zaradi različnih znotrajtelesnih dogajanj, kot so jemanje zdravil, dedne bolezni, stomatološki posegi in drugo. Zob se lahko zabarva po izrasti v ustno votlino ali pa med razvojem, še preden izraste. Zabarvanje je lahko rumene, zelene, …
Vnetje tkiva (dlesni) okoli delno izraslega tretjega kočnika oz. modrostnega zoba. Pri delno izraslih modrostnih zobeh je po navadi prisoten globok dlesnin žep, ki je idealno mesto za nabiranje hrane, posledično gojišče bakterij, ki povzročijo vnetje. …