Virus HIV je povzročitelj aidsa. Aids je bolezen, ki se lahko razvije po več letih inkubacijske dobe. Popolna ozdravitev virusa, ki napade center imunskega sistema, ni mogoča. Prenaša se s telesnimi tekočinami (kri, sperma, nožnični izloček), tudi iz …
Za rakom na dojki druga najpogostejša vrsta raka pri ženskah. Hkrati je tudi drugi najpogostejši vzrok smrti pri ženskah.
Papilomi, ki se pojavljajo na anogenitalnem območju in jih povzroča okužba z določenimi genotipi humanih papiloma virusov (večinoma genotipi 6, 11, 42-44). Okužba s HPV je najpogostejša spolno prenosljiva okužba, kondom do določene mere ščiti, vendar …
Virusno ali povirusno vnetje ščitnice, ki se spontano pozdravi v nekaj tednih ali mesecih. Bolezen poteka ali popolnoma asimptomatsko ali pa z izrazitimi simptomi (povišana telesna temperatura, splošno slabo počutje, bolečine v področju ščitnice). …
Virusno vnetje možganskih ovojnic, ki ima lahko trajne posledice, npr. ohromelost. V Sloveniji je najpogostejši klopni meningoencefalitis (KME). Zanj je značilno, da poteka v 2 fazah, med katerima po navadi ni težav: 1. faza: slabo …
Na zunanjem spolovilu lahko nastanejo ali nepravi tumorji (ciste) ali pravi tumorji, ki so lahko ali benigni (nenevarni) ali maligni (nevarni). Čeprav niso nevarni, ciste in prave benigne tumorje odstranimo. Rak zunanjega spolovila je po podatkih …
Kaže se s povešenim ustnim kotom, iz katerega uhaja slina ali tekočine; oko se ne zapre popolnoma; prisotne so lahko motnje okusa in bolečine v ušesu ali za njim. Gre za posledico poškodbe obraznega živca na delu poti, ki poteka skozi kost. …
Imunski sistem napada mielinsko ovojnico živcev, kar se kaže kot oslabelost in parestezije (mravljinčenje, skelenje ali zbadanje) ali omrtvičenost okončin. Pogost simptom je bolečina globokih mišic in prizadetost obraznih mišic, lahko pa se razvije …