Anogenitalne bradavice se pojavljajo predvsem pri mlajši populaciji, kar je razumljivo, saj je ta najbolj spolno aktivna. Zato se vse več mladih odloča za kirurški poseg, ki pa ni 100% učinkovit, saj se tovrstne bradavice ponovijo v 20 do 30 odstotkih …
Odvzem in pregled celic v brisu materničnega ustja in materničnega kanala imenujemo test PAP. To je presejalni test in je ključni del rednih preventivnih ginekoloških pregledov, ki jih priporočamo takrat, ko ženska nima ginekoloških težav. Osnovni …
Kot je v vabilu zapisal predsednik združenja, dr. Thomas Broker, se bo praška konferenca zagotovo zapisala v zgodovino, predvsem zaradi začetka cepljenja proti raku materničnega vratu. Cepivo bo v naslednjih desetletjih pomagalo pomembno zmanjšati …
Bradavice so majhne kožne rašče, ki jih povzroča humani papiloma virus. Pojavijo se lahko pri vsaki starosti; najpogostejše so pri otrocih in najredkejše pri starejših ljudeh. Zlahka se prenašajo z enega območja kože na drugo, vendar se večinoma ne …
Bradavice so med ljudmi zelo pogoste, večina pa se jih ne zaveda, da jih pomaga preprečevati trden imunski sistem. Bradavice so benigni tumorji v povrhnjici, ki jih povzročajo virusi iz družine HPV (humani papiloma virusi). To pomeni, da bradavice – …
Prof. dr. Maja Primic Žakelj, dr. med., spec. epidemiologije, vodja epidemiologije in registra raka pri Onkološkem inštitutu v Ljubljani ter predsednica državnega programa Zora za zgodnje odkrivanje raka na materničnem vratu, v pogovoru za Vivo razlaga …
Znano je, da rak materničnega vratu lahko nastane v vseh življenjskih obdobjih in da je eden od redkih rakov, ki ga je možno preprečiti. Pri preventivnem ginekološkem pregledu z odvzemom in pregledom brisa materničnega vratu je namreč možno odkriti …
Z zmanjševanjem tveganja za nastanek okužbe s HPV uspešno zmanjšujemo tudi tveganje za nastanek predrakavih sprememb in raka materničnega vratu, zato je zelo pomembno poznati te dejavnike.