O transplantacijah ledvic v Sloveniji ter o trenutnem položaju, uspehih in težavah, s katerimi se srečuje osebje – in s tem seveda tudi bolniki – na Kliničnem oddelku za nefrologijo (KON), smo se pogovarjali s prof. dr. Aljošo Kandusom, dr. med., višjim …
Danes je evropski dan darovanja organov in ob tej priložnosti bo v šestih evropskih državah, vključno s Slovenijo, celodnevno praznovanje v Ljubljani in Murski Soboti. V Ljubljani bodo slovesnosti potekale v parku Tivoli, kamor bo prišel tudi premier …
Pri kronični ledvični bolezni (KLB) je velika težava v tem, da jo pogosto odkrijejo pozno, ko je zdravljenje težje, končna odpoved ledvic pa pogostejša. Logičen odgovor se seveda ponuja kar sam: bolnike je treba odkrivati v zgodnejših fazah. Kot …
Življenjska doba prebivalstva v razvitih državah se podaljšuje, kar je odraz napredka na socialno-ekonomskem področju in razvoja medicine. Obenem se zaradi boljše obravnave akutnih stanj veča breme kroničnih obolenj, vključno s srčnim popuščanjem in …
Preprečevanje, simptomi, diagnosticiranje in zdravljenje
Diseminirani plazmocitom je strokovno ime za rakasto krvno bolezen. To je neozdravljiva maligna novotvorba, ki nastane iz limfocitov vrste B. Za raka velja, da število bolnikov narašča in to je značilno tudi za bolnike s plazmocitomom. Vzroki zanj še …
Tudi letos Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije v sodelovanju s partnerji pripravlja aktivnosti, s katerimi bomo 10. marca obeležili svetovni dan ledvic. Letošnje ključno sporočilo akcije opozarja na povezavo med kronično ledvično boleznijo in …
Letošnji svetovni dan ledvic, ki ga obeležujemo 8. marca, še posebej izpostavlja presaditev ledvice, ki jo zdravniki priporočajo kot najboljši način zdravljenja končne ledvične odpovedi, saj prejemniku izboljša kakovost življenja, hkrati pa …