Spomladi se več gibljemo v naravi, obenem pa je v teh dneh tudi več priložnosti za srečanje s klopi, pred katerimi se lahko zaščitimo povsem naravno.
Da klopi prežijo na nas z dreves in se kot pajki spustijo na nič hudega sluteče mimoidoče, je ljudska vraža. Klop se zadržuje v vegetaciji do višine kolen odraslega človeka.
Ugrizi klopov nas lahko doletijo od spomladi pa vse do novembra. Če niso okuženi s klopnim meningoencefalitisom ali limsko boreliozo običajno ne povzročijo večjih nevšečnosti, razen srbenja ali otekline.
Vse bolj nas božajo prijetni sončni žarki, vendar je pomembno tudi, da se zavedamo njihove nevarnosti in se ustrezno zaščitimo. Vsi potrebujemo nekaj izpostavljenosti soncu, saj je naš glavni vir vitamina D, ki kostem pomaga absorbirati kalcij in poleg …
Dermatologi nam priporočajo, da omejimo izpostavljanje soncu v času največje moči ultravijoličnega sevanja, poskrbimo za naravno zaščito s primernimi pokrivali, oblačili, očali in redno uporabljamo učinkovite zaščitne kreme. Ultravijolično sevanje je …
Pripravljamo se za dopustovanje ob morju. Zanima, kako močan zaščitni faktor v resnici potrebujemo? Ali so naravne kreme dovolj učinkovite? Katera je najbolj naravna zaščita pred soncem? Z vprašanji, ki jih zastavljate, se v projektu Skupaj za zdravje …
Vse kaže, da postajajo klopi najnevarnejša pošasti naših gozdov. Medtem ko medvedi vsako leto ogrozijo le peščico ljudi, klopi dodobra zagrenijo življenje 3000 do 6000 ljudem, ki zbolijo za boreliozo, pa še 250 do 300, ki zbolijo za klopnim meningitisom. …
Borelija se je v Sloveniji v zadnjih letih zelo razširila. Toplo podnebje in obilica ji namreč omogočata ugodne razmere za širjenje. Največja obolelost je od aprila do oktobra. Vse bolj se širi tudi po Avstriji, južni Nemčiji, Italiji in na sever.