Jaka je deček, ki je malce drugačen od sošolcev. Je bolj nemiren, zgovoren in otroško nagajiv od drugih. Lansko šolsko leto je komaj izdelal letnik, čeprav so njegove sposobnosti povprečne. Letos je dobil novo učiteljico in dodatno individualno pomoč …
"Waldorfski pristop je presenetljivo skladen s sodobnim razvojem kognitivnih znanosti, ki odkrivajo, kako se otroci učijo in razumevajo." Dr. Paul DeHurd, profesor znanstvene vzgoje, Univerza v Stanfordu
Začelo se je novo šolsko leto. Za nekatere je prvič, za druge je šola že nekaj ustaljenega. September je mesec nenehnega hitenja in iskanja, saj starši kar naprej stojijo v dolgih vrstah v knjigarnah in poizvedujejo za učbeniki, ki so bili razprodani …
Kaj zadržuje oblake na nebu?, Kako postane ogenj vroč?, Kam gre veter, ko preneha pihati?, Ali je Bog poročen? ... So vprašanja našega malčka okrog tretjega, četrtega leta, ki je kot premikajoča se škatlica vprašanj.Okrog petega leta imajo otroci …
Pri izbiri časa za učenje naj se starši ne vmešavajo pretirano, vse dokler otrok nima opaznih težav z ocenami. Mladostnik najbolje pozna svoj bioritem, ne smemo ga gledati skozi očala svojih navad. Pri mlajših otrocih morajo starši imeti določen nadzor …
Ko sem bila še učenka osnovne šole, nihče od mojih sošolcev ni prejemal inštrukcij. Preprosto smo si pomagali med sabo, se dobivali po pouku in si razlagali šolsko snov. Vedno je vsak razložil snov, pri kateri je bil boljši. Nihče od nas ni niti pomislil …
Bolj izjema kot pravilo je, da je večina učencev pred zaključnimi eksternimi preverjanji pod hudim stresom. Včasih ta rahel stres povzroči, da se učenci na preverjanjih odrežejo najbolje možno, podobno kot športniki pod pritiskom, vendar za vse stres …
Dobro vprašanje je, kdaj se zares začne prvi stres, povezan s šolo. Mlade nadobudneže kaj kmalu začnemo spraševati: "Kdaj greš pa ti v šolo? Ali greš to jesen v šolo? Ali sta z mamico že kupila torbico?" S takimi vprašanji okolica malega otroka nehote …