Rak materničnega vratu spada med redke oblike rakavih obolenj, pri katerih lahko z načrtnim odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb občutno zmanjšamo število novih bolnic. Osnovna preiskava za odkrivanje sprememb je dokaj preprosta: ginekolog …
O odkrivanju raka materničnega vratu in njegovih predstopnjah je bilo napisanega že veliko, vendar bi lahko ženske z izčrpnejšim znanjem o teh boleznih v nekaterih primerih same prispevale k hitrejši postavitvi diagnoze. Upoštevanje dejavnikov tveganja …
V Sloveniji sta seznanjenost s HPV (humani papiloma virus) in poznavanje tozadevne problematike okuženosti zelo slabi, čeprav je HPV glavni dejavnik za nastanek raka materničnega vratu. Tokrat naštevamo nekaj glavnih dejstev.
Humani virusi papiloma (HPV) so pogosti virusi, ki se največkrat prenašajo s spolnimi odnosi. Večina ljudi nosi v sebi HPV, ne da bi imeli kakršnakoli znamenja okužbe. Poznamo približno sto tipov HPV, od tega jih je trinajst visokorizičnih, kar pomeni, …
Rak materničnega vratu (RMV) je pogost maligni tumor pri ženskah, pri katerem se maligne celice nahajajo v tkivu materničnega vratu, ki spaja maternico z vagino in ustvarja tako imenovani porodni kanal. Približno 90 odstotkov malignih tumorjev materničnega …
Prof. Marjetka Uršič Vrščaj z Onkološkega inštituta v Ljubljani o začetku prostovoljnega cepljenja deklic proti HPV v Sloveniji.
Rak materničnega vratu je ena od redkih rakavih bolezni, ki jo je mogoče preprečiti s presejanjem. Presejanje v tem primeru pomeni iskanje ter odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb pri navidez zdravih odraslih ženskah s preprostimi …
Poleti je v Montrealu potekala 26. mednarodna konferenca o papiloma virusih, med katere spadajo tudi humani virusi papiloma (HPV). Strokovnjaki iz različnih držav so poročali o dobrih rezultatih sistematičnega boja proti okužbam s HPV, vključno s …