Kronična ledvična bolezen je dokaj pogosta. Bolniki je ne čutijo, zdravniki jo velikokrat odkrijejo le naključno. Vendar pa ima lahko ta bolezen hude posledice, saj utegne brez zdravljenja priti do končne ledvične odpovedi. O kronični ledvični bolezni …
Bolniki potrebujejo več informacij o različnih metodah tudi nadomestnega zdravljenja ledvične odpovedi. Tako bi verjetno večkrat izbrali prijaznejšo metodo, peritonealno dializo, menita nefrologa izr. prof. dr. Damjan Kova č iz UKC Ljubljana in izr. …
S prof. dr. Radovanom Hojsom, dr. med., zdrav. svetnikom, specialistom internistom, organizacijskim vodjem Internistične klinike in koordinatorjem nefrološke dejavnosti Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, smo se pogovarjali o srčno-žilnih zapletih …
S predstojnikom Oddelka za ledvične bolezni in dializo Splošne bolnišnice Celje, Andrejem Drozgom, dr. med., specialistom interne medicine, smo se pogovarjali o pogostem zapletu, ki se pojavlja pri bolnikih s kronično ledvično boleznijo – o anemiji.
O posebnostih kronične ledvične bolezni, o vzrokih zanjo ter o pomenu čim zgodnejšega odkrivanja in ustreznega zdravljenja smo se pogovarjali s prof. dr. Markom Malovrhom, dr. med., specialistom nefrologom in vodjo Centra za hemodializo Leonišče, ki …
Število bolnikov s kronično ledvično boleznijo (KLB) po svetu in v Sloveniji se vsako leto povečuje. Vzrok za to je v večjem številu bolnikov s sladkorno boleznijo in vse večjo populacijo starejših bolnikov. "Z nadvse skrbnim odkrivanjem ter zlasti z …
O transplantacijah ledvic v Sloveniji ter o trenutnem položaju, uspehih in težavah, s katerimi se srečuje osebje – in s tem seveda tudi bolniki – na Kliničnem oddelku za nefrologijo (KON), smo se pogovarjali s prof. dr. Aljošo Kandusom, dr. med., višjim …
Pri kronični ledvični bolezni (KLB) je velika težava v tem, da jo pogosto odkrijejo pozno, ko je zdravljenje težje, končna odpoved ledvic pa pogostejša. Logičen odgovor se seveda ponuja kar sam: bolnike je treba odkrivati v zgodnejših fazah. Kot …