Glavni vzroki za bolečine v križu in v hrbtenici so okvara diska in degenerativne spremembe na pripadajočih sklepih. Do okvare diska prej ali slej pride pri tako rekoč vsakem človeku, kdaj se to zgodi, pa je odvisno od njegove konstrukcije in dela, ki …
Skolioza je tridimenzionalna deformacija hrbtenice in telesa, ki se povečuje z rastjo. Nastane lahko zaradi prirojenih napak pri oblikovanju vretenc in hrbtenjače, zaradi prirojenih ali pridobljenih bolezni živčno-mišičnega tkiva, lahko pa tudi zaradi …
Bolečine v hrbtenici in težave s hrbtenico so v sodobni družbi zelo pogosta nadloga. Po statistikah ima od 60 do 90 odstotkov vseh prebivalcev vsaj enkrat v življenju bolečine v hrbtenici. Polovica od teh ljudi ima težave s hrbtenico večkrat, številni …
Hrbtenica je skupaj s hrbtenjačo najpomembnejši, najbolj zapleten in najpopolnejši del človeškega skeleta. Njeni deli delujejo uigrano: omogočajo gibanje, pokončno držo in čutenje, dajejo oporo telesu in skrbijo za prenašanje sporočil iz telesa v …
Spremembe na medvretenčnih ploščicah se kažejo z različnimi znaki, največkrat z bolečino. Predstavljamo vam težave v prsni hrbtenici, zožitev ledvenega kanala, bolečine v križu in išias.
Degeneracija medvretenčne ploščice, ki je normalen fiziološki proces, povzroči 90 odstotkov vseh težav s hrbtenico, nekateri avtorji pa menijo, da je takšnih kar 97 odstotkov primerov. Tokrat vam predstavljamo težave, ki jih povzroča degeneracija …
Čeprav pri otrocih bolečine v križu niso pogoste, do tega vseeno lahko pride. V ortopedsko ambulanto najpogosteje pridejo zaradi bolečin v hrbtenici, predvsem v križu, redkeje v vratu. Pogovarjali smo se s prim. Boštjanom Baeblerjem, dr. med., spec. …
Po nevrokirurški operaciji na hrbtenici prav nikoli ni potrebna imobilizacija: bolniki lahko že zvečer istega dne vstanejo, dan po operaciji pa so polno gibljivi. Oddelek praviloma zapustijo tri do pet dni po operaciji.