»Spominjam se pnevmokoknih okužb, ki so potekale kot vihar, zato do njih, tudi po več kot desetih letih dela na intenzivni enoti Infekcijske klinike, še vedno gojim 'spoštljiv' strah. Tudi takrat, ko na takšno okužbo samo posumimo,« pravi Tomaž Vovko, dr. med., specialist infektologije in intenzivne medicine na enoti intenzivne terapije Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.
"Pnevmokokne okužbe so najpogostejše na obeh straneh starostne krivulje: tako pri najmlajših bolnikih (še zlasti pod prvim letom starosti) kot tudi pri starejših (krivulja začne rasti po 45. letu). Pogostost je višja pri bolnikih s pridruženimi kroničnimi boleznimi dihal, srca in ožilja, ledvic in jeter, še zlasti pa pri boleznih, kjer je oslabljen imunski sistem (okužba s HIV, hematološki rakavi bolniki ...) ali pri bolnikih z oslabljenim ali odsotnim delovanjem vranice." (Foto: Aleš Beno)
Simona Sanda uni. dipl. psih. spec. klinične psihologije
Luka Hren diplomirani kineziolog in gibalni terapevt Diplomirani kineziolog, Fakulteta za šport, magistrski študij Kinezioterapija
Peter Preskar dr. med. spec. oftalmolog