Najpogostejši hormonsko aktivni tumorji hipofize. Kljub relativni nenevarnosti lahko povzročajo neplodnost, težave s potenco in z vidom. Proizvajajo namreč hormon prolaktin in posledično povzročijo hiperprolaktinemijo (povišane vrednosti prolaktina v krvi).
Glavni učinek povišanega prolaktina v krvnem obtoku je znižana produkcija ženskih in moških spolnih hormonov. Pri ženskah je prolaktinom lahko vzrok neplodnosti, pri moških ponavadi povzroči upad libida in motnje potence.
Simptomi in znaki prolaktinoma so posledica povišanega prolaktina v krvi, same rasti tumorja v hipofizi in njegovega pritiskanja na sosednje strukture. Ženske opazijo težave po navadi prej, ko je tumor še majhen, predvsem zaradi izostanka menstruacije. Pri moških sta pogostejša simptoma vidnih izpadov in glavobolov, ki se pojavita, ko je tumor že večji.
Tumorji hipofize se načeloma delijo v dve skupini: taki, ki proizvajajo hormone v velikih količinah in so načeloma redkejši, in taki, ki ne tvorijo hormonov. Prolaktinom spada med tiste, ki proizvajajo velike količine hormona. Vedno so benigni (ne tvorijo metastaz), se pa širijo in pritiskajo na okolne strukture; pritiskajo na hipofizo in onemogočajo normalno produkcijo hormonov, postopoma vedno bolj pritiskajo na vidni živec in povzročajo težave z vidom.
Drugi vzroki, ki tudi lahko povzročijo hiperprolaktinemijo, so razna zdravila, drugi tumorji hipofize, npr. pri cushingovem sindromu ali akromegaliji, pri hipotiroidizmu, nosečnost in dojenje.
Zdravka Koman Mežek dr. med.
spec. ginekologije
Vesna Plevnik Vodušek dr. med.
spec. pediatrije
doc. dr. Edvin Derviševič dr. med.
spec. medicine športa