Kronična vnetna kožna bolezen z značilnimi žarišči. Najpogosteje prizadene komolce, kolena, ledveni predel, lasišče in nohte (pa tudi dlani, podplate, golen).
Pri luskavici gre za motnjo, ko se kožne celice prehitro množijo in poroženevajo, kar se navzven opazi kot luske na koži, temu pa se pridruži tudi vnetje v koži.
Na začetku nastanejo na koži manjše pordele bunkice, ki se postopno večajo in jih sčasoma prekrijejo srebrno sive luske. Žarišča se zlivajo v večje »plošče« različnih velikosti, oblik in razprostranjenosti. Pri slabi tretjini bolnikov je navzoče tudi srbenje žarišč. Če bolnik poskuša odstraniti luske, se pojavijo drobne pikčaste krvavitve.
Luskavica lahko prizadene nohte; spremembe nohtov lahko spremljajo kožna žarišča drugod po telesu (pri slabi tretjini obolelih) ali pa so samostojne. Nohti so običajno zadebeljeni, motni in s pikčastimi vdolbinicami, na končnih delih pa so privzdignjeni in odstopajo od posteljice. Takšni nohti so tudi krhki.
Luskavica v redkih primerih prizadene tako rekoč vse telo (eritrodermična oblika). Skoraj tretjina bolnikov ima težave s sklepi (atropatska luskavica); 5-10 % bolnikov ima resnejše sklepne težave.
Različne oblike luskavice
- psoriaza v plakih (največkrat prizadene predele nad velikimi sklepi, tj. nad komolci, koleni, nad križem)
- psoriasis inversa (pregibi velikih sklepov)
- palmoplantarna oblika (dlani, podplati, lasišče)
- gutatna oblika (drobna, kot kapljica velika pordela in luščeča se žarišča)
- pustulozna oblika (drobna gnojna žarišča, predvsem na dlaneh in podplatih)
Luskavica je poligenska in multifaktorska bolezen. Znano je, da gre za dedno bolezen, ki ni nalezljiva, medtem ko pravega vzroka za njen nastanek še ne poznamo. Po najnovejših raziskavah gre za aktivacijo imunskega sistema na lokalni ravni.
Izbruh lahko sprožijo mnogi dejavniki:
Diagnozo je v večini primerov mogoče postaviti na osnovi tipične klinične slike.
V redkih primerih, ko obolenje ne poteka v tipični obliki:
Zdravljenje luskavice ni preprosto; treba ga je prilagoditi bolniku, njegovi starosti, lokalizaciji in obliki žarišč, obliki in stopnji obolenja, morebitnim spremljajočim obolenjem in življenjskemu slogu. Zdravljenje je lokalno in sistemsko:
lokalno, na mestu žarišč:
Kdor zboli za luskavico, jo v sebi nosi tako rekoč vse življenje; pravimo, da bolezen poteka v latentni obliki.
Ponoven zagon bolezni lahko sprožijo različni notranji in zunanji dejavniki, npr:
Tanja Dilica
Zdravstveno zavarovanje
mag. Marijana Jazbec poklicna grafologinja
analiza pisave