Dokaj pogosta kronična kožna bolezen, ki prizadene predvsem ljudi v 4. in 5. desetletju. Karakteristično zanjo je zardevanje ter drugi pridruženi znaki, kot so majhne rdeče papule (vzbrsti nad ravnjo kože) in pustule (gnojni mehurček), drobna fokalna rdeča znamenja na koži, ... Če se ne zdravi, se lahko simptomatika močno poslabša. Pogosto se znaki in simptomi pojavljajo periodično, z vmesnimi stanji izboljšanja.
Spremembe se pogosto pojavljajo simetrično po koži obraza, izjemoma lahko tudi po plešastem predelu lasišča ali pa na vratu in vratnem izrezu. Sprva se pojavijo prehodni navali rdečice, nato trajajo vedno dlje, končno preidejo v trajen eritem (rdečino). Poleg tega se na koži pojavljajo teleangiektazije (trajne razširitve majhnih žilic: arteriol, kapilar, venul), kar povzroči drobno fokalno rdeče znamenje in aknam podobne vzbrsti. Pojavi se lahko tudi gomoljast nos ali rinofima.
Natančen vzrok bolezni še ni znan, gre pa po vsej verjetnosti za delovanje več dejavnikov, kombinacijo dednih in okoljskih; nekateri lahko stanje bolezni poslabšajo neposredno ali pa prek povečanega krvnega obtoka:
Zdravila za trajno odpravo rozacee ni, se pa uspešno uporablja učinkovine, ki pomagajo lajšati simptome bolezni; najpogosteje gre za kombinacijo sprememb v življenju in zdravil:
Rozacee se ne da preprečiti, je pa stanje lahko zelo dobro nadzorovano, če se:
Tea Pelicon Vedeževanje iz ciganskih kart in karmičnih astroloških kart, Theta healing.
doc. dr., spec. nevrologije Marjan Zaletel dr. med., spec. nevrologije
spec. nevrologije
Slavica Glavaš
Zdravstvena in nezgodna zavarovanja