Papilomi, ki se pojavljajo na anogenitalnem območju in jih povzroča okužba z določenimi genotipi humanih papiloma virusov (večinoma genotipi 6, 11, 42-44). Okužba s HPV je najpogostejša spolno prenosljiva okužba, kondom do določene mere ščiti, vendar ne v celoti. Obstajajo tri vrste bradavic: klasični ostri kondilomi, ploščati kondilomi ter gigantski ali destruktivni kondilomi.
Genitalne bradavice se pojavljajo pri ženskah na spolovilu, predelu kože med spolovilom in anusom (zadnjikom), na materničnem vratu; pri moških na penisu, skrotumu, okrog zadnjika. Pri oralnem spolnem odnosu z okuženo osebo se lahko razvijejo tudi v ustih ali grlu.
- Klasične genitalne bradavice
Sprva zelo majhni rožnati izrastki sčasoma prerastejo v cvetačaste tvorbe, ki lahko prekrijejo celotno zunanje spolovilo. Pecljate vzbrsti, sploščene in v obliki petelinje rože, so običajno kožne do biserne barve in imajo na površini roženo oblogo.
- Ploščate genitalne bradavice
Ploščati kondilomi (condylomata plana) so ploščate rožnate papule (kožne vzbrsti nad ravnjo kože), ki se pri moških najpogosteje pojavljajo na prepuciju (kožna guba, ki prekriva penis), pri ženskah pa na materničnem vratu, lahko pa nastanejo tudi v grlu.
Pogosto okužba ne povzroča simptomov ali pa so bradavice tako majhne, da jih je s prostim očesom težko opaziti. Lahko pa se genitalne bradavice razrastejo in namnožijo v večje združbe.
Nosečnost lahko sproži pojav simptomov, če je ženska že okužena, ali pa se simptomi lahko v času nosečnosti poslabšajo.
Vzrok:
Izbira oblike zdravljenja je odvisna od morfologije in razširjenosti sprememb, temelji pa na dogovoru med bolnikom in zdravnikom:
mag. Mirjam Toporiš Božnik certificirana apiterapevtka in NLP praktik hipnoze
Maja Kozlevčar Živec dr. med.
spec. fizikalne medicine
dr. Zlatko Fras dr. med.
spec. internist