Pojmujemo jo kot sindrom (skupek znakov, značilnih za neko določeno bolezen).
Znaki: upad prej obstoječih intelektualnih (umskih) in spominskih sposobnosti, osiromašeno mišljenje.
Posledica: otežene vsakodnevne dejavnosti. Najznačilnejša sprememba so težave s spominom, a le motnje v pomnjenju še ne pomenijo demence. S starostjo se tveganje za pojav demence povečuje, zato demenco pogosto označujemo predvsem kot bolezen starosti.
Vzrok: spremembe ali patološki procesi v možganih, ki lahko izhajajo iz bolezni, ki je primarno povezana z demenco ali pa sekundarno, kar pomeni, da je demenca posledica katerega drugega bolezenskega procesa ali poškodbe.
Potek: ali kroničen ali progresiven; nekatere oblike so lahko zdravijo in izboljšajo. Težave s priklicem nekaterih podatkov, npr. imen, ki se kasneje le prikradejo nazaj v spomin, so pogost pojav posebej pri starejših, a to še ne pomeni demence. Takšne motnje so namreč del normalnega upadanja spomina s starostjo in jih pojmujemo kot benigne motnje spomina, ki so, za razliko od simptomov demence, prehodne in se izboljšajo.
Demenca označuje težave na vsaj dveh področjih možganskih funkcij (npr. težave s spominom ter zmanjšana sposobnost presoje ali govora). Lahko se pojavijo težave pri pomnjenju imen ljudi ali pa zamenjava le-teh, mogoče so tudi spremembe v obnašanju.
Poznamo različne tipe demenc, ki imajo različne vzroke:
Ker govorimo o demenci na splošno, se na tem mestu ne bomo spuščali v podrobnosti bolezenskih procesov pri posameznih tipih (več informacij o tem pa lahko dobite z izbiro določenega tipa demence).
Dejavniki povečanega tveganja za razvoj demence, na katere ne moremo vplivati:
Zaradi različnih vzrokov (tipov) demenc je diagnosticiranje tega procesa dokaj težavno in zahteva več pregledov ter testiranj. Pomembni so:
zdravila skušajo upočasniti potek bolezenskih procesov:
Dlje živimo, več možnosti imamo, da demenca doleti tudi nas, vendar pa nanjo lahko vplivamo tako, da se skušamo ogniti ali pa vsaj zmanjšati delovanje tistih rizičnih dejavnikov, na katere lahko vplivamo: visok krvni tlak, ateroskleroza, alkohol, … Glede na raziskave intelektualno delo v starosti pojav demence odloži za nekaj časa. Torej je tako telesna kot psihična aktivnost zelo pomembna za ohranitev zdravega duha v zdravem telesu.
Na zdravnika se obrnite, če opazite pri sebi ali če vaši bližnji opazijo pri vas spremembe, značilne za demenco. Nekatere bolezni prav tako lahko povzročijo simptome, podobne demenci, in so ozdravljive, zato je toliko pomembneje, da obiščete zdravnika, ki bo našel vzrok vaših težav.
Dovolj zgodnja postavitev diagnoze je pomembna, da se zdravljenje prične, preden se simptomatika močno poslabša in s tem zmanjša kakovost življenja posameznika z demenco.
Pri težavah s spominom lahko pomaga že zapisovanje stvari v temu namenjen zvezek ali planer. Urejeno in mirno življenjsko okolje tudi pripomore k manjšim vedenjskim spremembam. Vsekakor je pomembna seznanitev s potekom bolezni, tako samega človeka z boleznijo kot njegovih svojcev. Zagotovljeni mu morata biti pomoč, če jo že potrebuje, in če je še toliko pri močeh, spodbuda pri vsakodnevnih aktivnostih.
Iris Selan dr. vet. med.
dr. Zlatko Fras dr. med.
spec. internist
Sonja Kapun dr. med.
spec. interne medicine