Ali res mislite, da imate težave s potenjem ? V prijetno klimatizirani dvorani je predstavnik velike multinacionalke končal s predstavitvijo strategije uvajanja novih antiperspirantov.»Any question?« (Ali ima kdo kakšno vprašanje?). »Ja, kaj so to antiperspiranti?« »Tisto, česar zdaj ne poznate in brez česar čez deset let nihče ne bo mogel živeti. Seveda, če boste dobro opravili svoj posel.« To je realni dialog izpred desetih let, ki je potekal v enem od najdražjih evropskih hotelov, kamor so povabili predstavnike oglaševalskih agencij iz dežel »novih trgov«. Kot prhljaj, razlog za občutek sramu in manjvrednosti.
Takrat res nismo vedeli veliko o antiperspirantih. Nismo vedeli niti tega, da nas mora biti hudo sram, če naše znojne žleze delujejo. Nismo vedeli, da šteje le suhost, in da ne smemo dovoliti, da nas karkoli oznoji (niti plezanje po vroči skali, niti kolesarjenje, niti sprejem v službo), kot nas lepo učijo z novimi oglasnimi sporočili.
Strategija je bila očitno uspešna. Madež pod pazduho je postal, podobno kot prhljaj, razlog za občutek sramu in manjvrednosti.
Proizvajalci tekmujejo, čigav izdelek bo učinkoval dlje. Najprej so tekmovali za 12 ur, nato za 24, zdaj se apetiti širijo tudi na naslednji dan. Po tej logiki bi bilo tudi sedem dni prav uporabno!
Oglaša se vse več ljudi, ki menijo, da imajo težave s čezmernim znojenjem. Na spletnih klepetalnicah ugledni strokovnjaki svetujejo odstranjevanje lojnih žlez ali vsaj vbrizgavanje botulina, ki bo za določen čas običajno tri mesece omrtvičil žleze. Botulin je živčni strup, ki vas bo stal življenja, če ga zaužijete s hrano iz kake stare konzerve. Toda zastrupljevanje »na obroke« ima praktično stran, da omrtviči samo del telesa. Kaj bo vaše telo po več odmerkih storilo z botulinom, za zdaj ni znano.
Ali človek ve, kje je meja?
Znojne žleze nam niso dane, da bi multinacionalke in estetski kirurgi služili s tem, da onemogočijo to »napako narave«.
Homeostaza je osnovna naloga našega telesa. V vsakem priročniku za zdravnike in medicinske sestre lahko preberete, da je nenehno uravnavanje procesov osnova našega zdravja. Znojenje je naš osnovni regulacijski ukrep. Če se ne znojimo, se telo pregreva čez dovoljeno mejo, kar škoduje normalni presnovi in lahko pripelje celo do toplotnega udara.
Znojenje je tudi sredstvo za čiščenje telesa, saj tako odvaja nakopičene strupe, ki jih vsak dan vnašamo v telo.
Kot pravi specialistka celične biologije Gabriela Casanova Larossa, se nekateri strupi izločajo izključno prek nekaj točk na telesu, kot so kolenski pregibi, predeli za ušesi ter območje dimelj in pazduh. Če te »odtoke« zamašimo, se nesnaga kopiči v telesu in mu prej ali slej škoduje.
Čezmerno znojenje ima svoj vzrok drugje in če ne bomo odstranili vzroka, lahko le eno za drugo mašimo luknje, ki jih bo telo vedno našlo. Operiranje žlez lojnic lahko pripelje do čezmernega delovanja drugih žlez, ki so dotlej nemoteno delovale.
Ali je aluminij nevaren?
V javnosti se že dolgo lomijo kopja glede sestavin v deodorantih. Na seznamu osumljenih sestavin so zlasti izpostavljene aluminijeve spojine, kot je aluminijev klorhidrat.
Po spletu krožijo svarila, da aluminij v deodorantih in antiperspirantih povzroča raka dojke. Na drugi strani poskušajo proizvajalci dokazati, da to ne drži.
Težava vseh testov je v tem, da testne osebe ne moremo prositi, naj pet let uporablja določen deodorant in naj pri tem ne zaužije nič drugega, kar bi utegnilo povzročiti bolezen.
Rak pa je, kot vemo, proces, ki se ne zgodi čez noč in ga lahko pospeši veliko dejavnikov.
Namesto da se osredotočimo na eno sestavino, je pomembneje, da se ukvarjamo z načelom delovanja. Telo zagotovo ne more sprejeti nekaj, kar ovira njegovo osnovno funkcijo. Ovira prej ali slej pripelje do okvare. Če znojenje zaviramo, obremenjujemo bezgavke, v katere se vračajo strupi, ki niso mogli iz telesa. S tem škodujemo tudi imunskemu sistemu, ker za čiščenje telesa uničimo veliko več imunskih celic, kot jih je narava načrtovala za to opravilo.
Aluminijeve spojine vsekakor delujejo tako, da zožijo pore in s tem preprečujejo znojenje.
Vendar ni vseeno, ali aluminij malce zoži pore ali pa jih popolnoma zapre. Enako kot velja za številne druge sestavine, vprašanje mere razlikuje zdravilo od strupa. Pri antiperspirantih gre za radikalen poseg v osnovno funkcijo kože in tega narava nima rada.
Če sprejmemo znojenje kot naravno in prijateljsko dejanje našega telesa, to ne pomeni, da se moramo sprijazniti tudi z vonjavami, ki, resnici na voljo, včasih res niso kaj prida prijetne.
Vendar se jih lahko lotimo tudi na načine, ki ne bodo tveganje za naše zdravje.
Anatomija vonjav
Ko se znoj izloča iz telesa, je brez vonja. Sestavlja ga 99 odstotkov vode, nekaj natrijevega klorida (kuhinjske soli), sečna kislina, hlapljive maščobne kisline in holesterol. Specifičen telesni vonj nastaja pozneje, pri razgradnji, ki ga opravijo bakterije, živeče v povrhnjici kože.
Seveda se lahko vprašate, zakaj so vonjave tudi pri ljudeh, ki ne uporabljajo deodorantov, tako različne. Zato, ker ni vseeno, kaj vse z znojem zapusti telo in v kakšnih razmerah poteka njegova razgradnja.
Če zaužijete meso, masno hrano, česen, čebulo ali morske sadeže ter pijete pivo, vino in kavo, bo imel vaš znoj veliko močnejši vonj od znoja osebe, ki poje veliko sadja in zelenjave ter zaužije dovolj vode.
Tudi okoliščine razgradnje so zelo pomembne. Če imate na sebi oblačila iz sintetičnih snovi, bodo okoliščine za razkroj bakterij dobesedno idealne. Sintetični materiali preprečujejo zračenje, zadržujejo vlago in dvigujejo temperaturo kože, zato so procesi razgradnje burnejši, vonjave, ki se pri tem sproščajo, pa veliko močnejše.
Z znojenjem proti znojenju
Kot pravi ljudski pregovor, klin se s klinom izbija, je najboljša rešitev za čezmerno znojenje in neprijetne vonjave, da se veliko znojite.
To je razlog, da znoj aktivnih športnikov nima vonja. Znojijo se toliko, da ima limfa dober pretok in se »smeti« sproti pospravljajo. Zaradi ukvarjanja s športom in rednega znojenja v savni organizem nima več potrebe po znojenju v drugih, vsakdanjih okoliščinah.
Savna je idealna očiščevalna kura za telo. Pospešuje namreč delovanje limfnega sistema, omogoči, da se telo globinsko očisti, pospravi holesterol in kisline in tako je znoj v naslednjem obdobju razbremenjen sestavin, ki bi jih sicer razgrajevale bakterije.
V Sloveniji smo lahko veseli, da so zdravilišča v zadnjem obdobju vložila ogromna sredstva v postavitev sodobnih, prijetnih in koristnih savna centrov. S tako dobro infrastrukturo savn se ne morejo pohvaliti niti v veliko bolj razvitih deželah. Ponudba savn je tolikšna, da se za vsakega zagotovo najde oblika prijetnega in varnega savnanja. Za naprednimi tehničnimi rešitvami zaostaja le raven izobraženosti obiskovalcev. Večina jih enostavno ne ve, kaj je pravilno savnanje.
Kaj res pomaga?
Dobro je vedeti!
V nekaterih savnah boste lahko prebrali vsaj osnovne napotke o pravilnem savnanju. V večini pa ne. Arhitekti kažejo veliko domišljije pri ustvarjanju prijetne in pestre ponudbe. Če pa savne ne znate uporabljati, si lahko nakopljete precej težav.
Savna zmanjšuje napetost in stres, preprečuje in lajša gripo in prehlad, pospešuje krvni obtok, s tem pa podpira delovanje imunskega sistema ter prispeva k razstrupljanju telesa in čiščenju kože.
Poleg tega savna blagodejno deluje pri poškodbah, revmatičnih obolenjih in artritisu, pomaga pri poškodbi mišic, in kot je splošno znano, pri odpravi odvečnih kilogramov.
Toda vsega naštetega boste deležni le, če boste savno pravilno uporabljali.
Nekaj najpogostejših napak, ki škodujejo zdravju
Irma Škoro dr. dent. med.
Mojca Cepuš svetovanje o prehrani Svetovalka za zdravo prehrano in hujšanje, certificirana nutricistka.
Matej Pirtovšek dr. dent. med.