Odgovor:
Spoštovani,Bbrahialni pletež (BP) je preplet živčnih vlaken iz katerega izhaja motorično in senzorično živčno nitje zgornjega uda in ramena. Poškodbe BP pogosto vodijo v trajno izgubo funkcije dela ali celotne zgornje okončine. Zmanjšana ali odsotna gibljivost in neobčutljivost zgornjega uda, povzročata trajno telesno invalidnost. Ustrezen kirurški poseg v pravem času lahko pomembno izboljša stanje.
Z asist. Petrom Zormanom, dr. med., na Oddelku za plastično kirurgijo, UKC Ljubljana, vodiva konzilij za obravnavo poškodb brahialnega pleteža. Delovanje konzilija je namenjeno obravnavi bolnikov v zgodnjem in poznem obdobju po poškodbi. Zdravimo odrasle poškodovance in malčke po obporodnih poškodbah.
Ob jasnih znakih hude poškodbe živcev, pri kateri ni verjetnosti spontanega izboljšanja funkcije zgornje okončine, opravimo rekonstrukcijo brahialnega pleteža. Pri posegu si prikažemo poškodovani pletež in po potrebi premostimo vrzeli v živčnih strukturah ali pogosteje opravimo prenos zdravih, a funkcionalno manj pomembnih živcev v bližini. Ti živci prevzamejo najpomembnejše izpadle funkcije.
V kolikor gre za poškodbo starejšo od enega leta, je mišice nemogoče ponovno uspešno oživčiti, saj v vmesnem obdobju poteče proces atrofije. Pri takšnih (tako imenovanih sekundarnih) rekonstrukcijah, je potrebno za obnovitev posameznih gibov, opraviti npr. prosti prenos funkcionalne mišice za krčenje komolca ali transpozicijo kit delujočih mišic pri delni okvari.
Iz podatkov v vašem vprašanju se zdi, da bi morda lahko izboljšali funkcijo s transpozicijo kit. Odvisno od moči mišic za krčenje zapestja in prstov, jih bo mogoče uporabiti in prenesti na hrbtišče roke za izteg zapestja in prstov. S posegom ni potrebno čakati toliko let.
Na konzilij za brahialni pletež se lahko naročite na telefonsko številko, zapisano pri Dosegljivosti.
Lep pozdrav!