Odgovor:
Spoštovani,tahikardij je več vrst, vendar glede na opis težav in zdravljenje, ki so vam ga predpisali, sklepam, da gre za tako imenovano paroksizmalno supraventrikularno tahikardijo, na kratko PSVT. Ta tahikardija sodi med benigne motnje ritma. To pomeni, da je moteča, vendar nenevarna. Tahikardija vas ne ogroža, zlasti če imate zdravo srce. Najbrž ste opravili ultrazvočno preiskavo srca (ehokardiogram) in je le-ta normalna, kar naj vas še dodatno pomiri. Tahikardija ni psihosomatska, čeprav jo psihične težave lahko sprožijo, podaljšajo in povečajo neprijetno doživljanje. Napade lahko sproži oziroma podaljša še vrsta drugih dejavnikov: neprespane noči, prekomerno uživanje alkohola, prave kave in pravega čaja.
Kot rečeno, bolezen ni nevarna. Pri izbiri delovnega mesta ni potrebna posebna previdnost. Odsvetovala bi vam le delo na višini. Tudi pri telesnih dejavnostih omejitve niso potrebna, razen če niste opazili, da vam povečajo težave. Najbrž so vam že razložili postopke, s katerimi lahko prekinete napad. Imenujemo jih vagusni manevri. Nekateri bolniki sami odkrijejo, kako lahko preprečijo napad: počep, požirek hladne tekočine ... Učinkovit postopek je draženje žrela s prstom (kot bi se hotela prisiliti k bruhanju), lahko pa si obraz pokrijete z mrzlo mokro brisačo ali pa ga za kratek čas potopite v mrzlo vodo.
Kar zadeva zdravljenje z zdravili, smo včasih bolj, včasih manj uspešni. Strah, da bi vam dolgoročno jemanje zdravila škodovalo, je nepotreben. Ker že dve leti nimate napadov, lahko poskusite prekiniti zdravljenje. To morate narediti postopno in zelo počasi. Zelo počasi zmanjšujte odmerek zdravila. Z naglo opustitvijo zdravljenja bi si prav gotovo nakopali težave. Če boste spet dobili napade in vas bodo zelo motili, se lahko odločite za agresivnejše zdravljenje, ki je precej uspešno. V zadnjem času namreč bolezen bolje poznamo. Vemo, da gre za napako v prevodnem sistemu srca. Posebno pot, ki je odgovorna za te napade, lahko uničimo (ablacija) z električnim tokom. Tovrstne posege opravljajo v Kliničnem centru v Ljubljani in v Splošni bolnišnici v Mariboru.
Lep pozdrav!