Portal Viva za optimalno delovanje uporablja piškotke. Ali se strinjate z njihovo uporabo?


Strinjam se     Več o piškotkih »

Skrij
< >
 

 

A- A A+

Padec odpornosti


Vprašanje:

Pozdravljeni,

stara sem 23 let in dober mesec nazaj sem bila na pregledu pri proktologu. Žal sem dobila zelo malo informacij o tem, kaj se z mano dogaja. Dobila pa sem zdravilo (rektalno peno), ki ga naj uporabljam štiri tedne. Imela sem vnetje, več od tega pa nisem izvedela. Menda obstaja verjetnost, da imam kronično vnetno črevesno bolezen, česar se seveda zelo bojim. Dober teden po začetku jemanja zdravila (deset dni) sem zbolela, dobila sem povsem običajno virozo: prehlad, boleče grlo, zamašen nos in vročino. Vročina ni trajala dolgo, samo približno dva dneva je presegla 38 stopinj. Se je pa vse skupaj močno zavleklo. Potem sem imela še nadaljnih deset dni vsak dan povišano telesno temperaturo, vedno okoli 37 in seveda tudi počutje ni bilo v redu. Stanje se je potem počasi umirilo, ampak se je enaka situacija po komaj dveh tednih ponovila (to je točno deset dni po prenehanju jemanja zdravila). Sedaj imam že več dni vsak dan povišano temperaturo (okoli 37), še vedno se počutim slabotno in utrujeno. Tudi grlo me boli, vendar ne stalno, samo občasno in ne zelo. Na vekah so se mi pojavili še kolobarji (tik nad trapalnicami), ki so rjavkaste barve. V skrbeh sem, ker se je to ponovilo dvakrat v tako kratkem časovnem obdobju. Takšnega prebolevanja viroze nisem vajena. Skrbi me, da se bo to zdaj kar naprej ponavljalo, še posebaj zato, ker se je obakrat ponovilo na isti dan v tednu in obakrat na prvi dan menstruacije, traja pa še kar naprej, kljub temu, da menstruacije že nimam več. Na faksu sem bila zaradi tega v tem semestru že veliko odsotna in si odsotnosti ne morem več privoščiti. Živčna sem in v skrbeh, ker čutim, da z mano ni vse tako, kot bi moralo biti. Zanima me, kaj bi to lahko bilo? So morda to stranski učinki zdravila? Je možno, da mi je po štirih tednih jemanja zdravil tako padla odpornost? Zdravnica in farmacevtka me nista opozorili na kaj takega. Sicer pa drugih opaznih stranskih učinkov nisem imela. Kakršnakoli informacija o mojem stanju bi mi bila v uteho. Pravzaprav nisem vedela, na koga točno se obrniti. Osebnega zdravnika zaradi viroze nisem obiskala. Bi ga morala?

Hvala za odgovor!

Odgovor:

Spoštovani!

Predvidevam, da ste bili na pregledu pri nas in da smo našli vnetne spremembe v končnem delu črevesa in predpisali rektalno peno. Prav gotovo so vam povedali, da bi bilo zaradi suma na obsežnejše vnetje širokega črevesa pametno, da vas pregleda še internist gastroenterolog, ki po navadi prevzame tudi nadaljnje zdravljenje. Verjetno ne gre za nič usodnega, verjamem pa, da je neprijetno. Opisujete, da ste imeli tudi dolgotrajen respiratorni infekt, kar je bilo v tej zimi zelo pogosto. Še vedno sem mnenja, da bi bilo pametno, če opravite koloskopijo, ki bi pokazala kako obsežne so vnetne spremembe, ki so bile opažene v zadnjiku in danki. Opisujete, da ste imeli zdravstvene težave izrazitejše v času hormonskih nihanj (menstruacija), pa tudi študijske obremenitve so lahko za vas stres, ki prispeva svoje. Poskušajte se sprostiti v naravi. Jaz bi svetoval, da bi se čim bolj izogibali »kemiji«.
Upam, da smo vam z nasvetom vsaj malo pomagali.

Lep pozdrav!
prof. dr. Pavle Košorok, dr. med.

Aktiven

prof. dr. Pavle Košorok, dr. med.

Črevesje in hemoroidi

Če želite zastaviti vprašanje stokovnjaku, se morate najprej prijaviti v sistem.

Prijava na portal



Dodajte svoj komentar

Komentiranje člankov je omogočeno le prijavljenim uporabnikom.

Prijavite se v portal ali se brezplačno registrirajte.