Zobna gniloba ali karies je najpogostejša infekcijska bolezen človeštva in je posledica delovanja kariogenih bakterij. To so bakterije, ki od zgodnjega otroštva – takoj, ko se v ustih pojavijo zobje, naseljujejo naša usta. Ob prisotnosti sladkorjev, …
Prototip sodobne zobne ščetke je nastal pred približno dvesto leti, zobna krema, kakršno uporabljamo zdaj, pa pred približno sto leti. Kako pa so ljudje skrbeli za ustno higieno predtem? Kakšne pripomočke so uporabljali? Take, ki zrastejo na drevesu, …
Obstajajo vprašanja, ki jih bolniki ne zastavljajo, ker niso dovolj seznanjeni s stanjem v svoji ustni votlini − ali pa menijo, da svetovanje ni delo zobozdravnika," pripoveduje Matej Pirtovšek, dr. dent. med . Obenem opozarja, da je zobne gnilobe …
Članek je namenjen razjasnitvi pojma ustna higiena. Čeprav se o tem učimo že od malih nog, vse preveč časa in pozornosti omejimo zgolj na higieno zob, toda to ni dovolj. Popolna ustna higiena namreč obsega tudi dlesni, jezik in -- če smo zelo natančni …
Nova japonska raziskava je pokazala, da imajo otroci, ki najmanj štirikrat na teden jedo jogurt, za 22 odstotkov manj možnosti, da bodo dobili zobno gnilobo. Znanstveniki z Univerze Fukuoka v Tokiu so preučili več kot dva tisoč triletnikov. Vse otroke …
Strokovnjaki so soglasni, da pitje s slamico prinaša več škode kot koristi. Nekateri pijejo s slamico zato, ker želijo ohraniti zdravje zob, saj gre pijača po slamici takoj v grlo, kar naj bi zmanjševalo tveganje za razvoj gnilobe in plaka na zobeh, …
Vse o zdravljenju bolezni zob in obzobnega tkiva ter o zobni estetiki
Iskren, bleščeč nasmeh nam lahko polepša dan. Na sogovorniku hitro opazimo, čiste in skrbno negovane zobe in stanje naših zob veliko pove o naši osebnosti. Zdravi zobje prispevajo k naši lepši zunanji podobi, prijeten videz pa nam zbuja zadovoljstvo …