Pretiran odgovor obrambnega sistema na proteine v prehrani. Potrebno ga je ločiti od drugih neimunskih reakcij na hrano (vnetja, nekatere presnovne bolezni). Pri mlajših otrocih so najpogostejši alergeni mleko, soja, jajca, arašidi in pšenica. …
Prizadene gibanje, govor, požiranje, premikanje oči. Ima lahko različne vzroke; ali je moteno senzorično živčevje, ki prenaša signale iz mišic do malih možganov, ali pa so okvarjeni mali možgani (zaradi kapi, tumorja, multiple …
Dedna bolezen, ki nastane zaradi odmiranja selektivnih možganskih celic. Kaže se z nekoordiniranimi sunkovitimi gibi telesa in demenco. Simptom in znaki so odvisni od prizadetosti možganskih celic (v striatumu), zato se razlikujejo od bolnika do bolnika. …
Pojavi se na želodcu, dvanajstniku, požiralniku ali tankem črevesu. Najpogosteje se pokaže kot bolečina v trebuhu.
Motnja v praznjenju želodca, ker mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi. Pogosteje zbolijo ženske. Predhodno je potrebno opraviti vse potrebne preiskave, s katerimi se izključi mehanska zapora.
Posamezna zdravila poškodujejo sluznico požiralnika, zato lahko nastanejo erozije in ulkusi. Ko se ranice zacelijo, ostanejo brazgotine in zožitve požiralnika, posledično so prisotne tudi težave pri hranjenju.
Nastane zaradi okužbe z bakterijami in najpogosteje prizadene prebavila. Pride do težav z absorpcijo hranil. Bolezen je potrebno ustrezno zdraviti, sicer je lahko smrtna.
Zaradi določene bolezni je bilo potrebno tanko črevo odrezati in skrajšati, posledično pa je njegova dolžina tako kratka, da ne nudi več dovolj površine za učinkovito absorpcijo hranil. Pride do podhranjenosti, bolnik nujno potrebuje parenteralno …