Čeprav je Svetovna zdravstvena organizacija izdala smernice za stopenjsko obravnavo bolečine, se v praksi še vedno dogaja, da postopki pri zdravljenju bolečine niso poenoteni, ustaljeni in za vse enaki. Zaradi tega še vedno preveč bolnikov ni deležnih …
Kronična bolečina sčasoma začne vplivati tudi na človekovo duševno počutje. Kot pravi doc. dr. Blanka Kores Plesničar, dr. med., specialistka psihiatrije in predstojnica Psihiatrične bolnišnice Maribor, obstaja izrazita povezava med kronično bolečino …
S kronično bolečino se vsakodnevno srečujejo tudi splošni zdravniki oziroma zdravniki družinske medicine. Kot pravi asist. mag. Danica Rotar Pavlič, dr. med., specialistka družinske medicine, so po zbranih podatkih analize, ki sta jo opravili z nizozemsko …
Bolečina v križu, ki lahko traja nekaj tednov ali več mesecev, je najpogostejša bolečina gibalnega sistema. Skoraj vsaj odrasel človek jo občuti vsaj enkrat v življenju, vsak drugi pa enkrat na leto.
V obravnavo onkološke bolečine so vključeni tudi splošni zdravniki oziroma po novem zdravniki družinske medicine. Ker imajo vlogo vratarjev zdravstvenega sistema, se pri njih zglasijo vsi bolniki, ki potrebujejo celostno obravnavo bolečine, tako tisti, …
Bolečina je po definiciji izjemno neprijetna osebna izkušnja. Je zelo zapletena, ker je povezana z različnimi dejavniki, ki jo sooblijujejo, na njeno doživljanje in trajanje pa močno vplivata tudi okolje in duševno stanje človeka, ki jo trpi. Kaj pomeni …
V Sloveniji v okviru javnega zdravstva deluje devet protibolečinskih ambulant, v katere se lahko zatečejo po pomoč vsi tisti ljudje, ki jim bolečina tako ali drugače greni življenje. Bolečina je po definiciji izjemno neprijetna osebna izkušnja. Je zelo …
Proti sebi usmerjeno nasilje ali samopohabljanje ter parasamomor kot še en samouničevalni način za spopadanje s silnimi čustvi ali stisko je lahko bolezen sama po sebi, lahko pa je tudi simptom drugih resnejših psihičnih bolezni. Največkrat traja od …