Za večino žensk je menopavza obdobje velikih sprememb, tako telesnih kot duševnih. Nemalo jih izkusi usihanje spolne sle, pomanjkanje energije, večno utrujenost in nenaden padec samozavesti. Številni strokovnjaki pravijo, da za vse vendarle ni kriva nižja raven estrogena; pomembno vlogo pri tem naj bi imelo že pričakovanje negativnih posledic.
Pri nekaterih ženskah obdobje menopavze preide neopazno, druge pa se srečujejo s težavami in simptomi, ki trajajo mesece ali celo leta in vplivajo na kakovost njihovega življenja. Obstajajo številne metode zdravljenja, od spremembe življenjskega sloga do nadomestnega hormonskega zdravljenja (NHZ), ki lajšajo in odpravljajo simptome.
Menopavza
Beseda menopavza izvira iz stare grščine in pomeni čas od zadnje menstrualne krvavitve. Menopavza nastopi, ko jajčnika dokončno prenehata delovati, ženska pa preide iz rodnega v nerodno obdobje. To ni trenuten proces, marveč stanje, ki se začne že več let pred nastopom menopavze. Menopavza je normalen in neizogiben fiziološki proces staranja in nikakor ni bolezen. Za večino žensk je menopavza obdobje sprememb, v katerem se hormoni poigravajo z njihovim telesom in čustvi.
Vzrok za nastanek menopavze je tudi kirurška odstranitev maternice in obeh jajčnikov; v tem primeru menopavza nastopi takoj (kirurško povzročena menopavza). Ker gre za nenaden upad koncentracije hormonov, telo nanj ni prilagojeno, simptomi pa so izrazitejši. Enako velja za kemoterapijo. Če je kirurško odstranjena samo maternica, menstrualne krvavitve prenehajo, menopavza pa nastopi po naravni poti.
Perimenopavza
Obdobje, ko se pojavijo menopavzne težave, mestrualna krvavitev je neredna, vendar prisotna. Jajčnika se skrčita, koncentracija estrogena in progesterona niha. To obdobje lahko traja od pet do deset let. V tem času ženska še vedno lahko zanosi, vendar je to le malo verjetno.
Pomenopavza
Ko je od zadnje menstrualne krvavitve minilo dvanajst mesecev, govorimo o menopavzi. Jajčnika proizvajata veliko manj estrogena in nič več progesterona, zato se jajčna celica ne more več sprostiti. Leta, ki sledijo, imenujemo pomenopavza. Ženska ne more več zanositi.
Pomanjkanje estrogenov je tudi glavni razlog za pomenopavzalno osteoporozo. Poleg nižje ravni estrogenov so dejavniki tveganja za razvoj pomenopavzalne osteoporoze še sedeče delo, krhka konstitucija, zgodnja menopavza in nekatera zdravila. Ženska lahko sama preprečuje nastanek osteoporoze s tem, da vsak dan zaužije dovolj kalcija in se redno giba. Priporočljiva je predvsem hoja.
Jurica Ferenčina dr. med. spec. družinske medicine
prim. doc. dr. Vojko Kanič dr. med. spec. kardiologije, vaskularne in interne medicine
prof. dr. Marko Hočevar dr. med. spec. splošne kirurgije