»Medicinska konoplja mi je povsem spremenila življenje. Trpela sem za multiplo sklerozo in bila odvisna od tablet za lajšanje bolečin v mišicah.
Vršiček, v katerem je najvišja vsebnost THC-ja, razvijejo ženske rastline, zato jo imenujejo tudi medicinska konoplja. Iz vršičkov delajo smolo, ekstrakte in olje. Obstajajo tri podvrste konoplje, latinsko cannabisa. Glavni podvrsti, ki sta znani po visoki vsebnosti THC-ja, sta cannabis sativa, cannabis indica, medtem ko je cannabis ruderalis manj pogosta na njivah. Že samo poimenovanje sativa, ki pomeni koristna, razkriva uporabnost te rastline.
Na fotografiji je moška rastlina konoplje, ki vsebuje zanemarljivo malo THC-ja, zato jo imenujejo tudi industrijska konoplja, čeprav gre za isto rastlino, kot je tista, ki vsebuje THC v višjih odmerkih. Največ THC-ja je v vršičkih ženske rastline, ki se razvijejo, če je moška rastlina ne opraši. V tem primeru se razvijejo semena.
Konoplja je ena najbolj hvaležnih in nezahtevnih rastlin za pridelovanje. Ne potrebuje nobenih gnojil ne škropiv, saj je škodljivci ne napadajo, ni je potrebno pleti, zaradi svojega globokega koreninskega sistema je zelo trpežna na vremenske vplive, obnavlja zemljo in je zato je odlična za kolobarjenje. Obenem ima enega najvišjih donosov na hektar, višjega kot koruza.
Zdravilno in zelo okusno je tudi olje, stiskano iz konopljinih semen. To olje ne vsebuje THC-ja in ga je mogoče kupiti v vsaki bolje založeni trgovini. Konopljina semena imajo visoko hranilno vrednost, bogata so z beljakovinami in dragocenimi maščobami in jih je mogoče uživati neoluščena ali oluščena kot univerzalen dodatek pri kuhanju.
Boštjan Kersnič dr. med. spec. nefrolog
dr. Bogdan Ambrožič dr. med. spec. ortopedije